Zdrowe odżywianie – zdrowe odchudzanie

Odżywianie organizmu jest jednym z elementów zdrowego stylu życia. Warto zwracać szczególną uwagę na produkty, które wybierane są na co dzień. Żywienie jest tak podstawową składową życia, że aby być zdrowym, trzeba świadomie wybierać i dostarczać sobie wartościowych produktów. Wiele chorób cywilizacyjne wynika właśnie z nieprawidłowego odżywiania. Badanie opublikowane w renomowanym The Lancet wskazuje, że 20% zgonów na świecie wynika ze złej diety. Według danych Eurostatu 52,3% dorosłych w krajach Unii Europejskiej cierpi na otyłość lub nadwagę. Wśród dzieci grupa otyłych rośnie w zastraszającym tempie. Tendencja ta widoczna jest także w Polsce.

Badania wykazują, że nie przestrzeganie zaleceń właściwego odżywiania, nawet tego podstawowego, dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci. Ich dieta najczęściej złożona jest z małej ilości węglowodanów złożonych. Zbyt duża ilość energii pochodzi z tłuszczów zwierzęcych, posiłki te nie są też spożywane regularnie, śniadania zazwyczaj są pomijane, a warzywa i owoce zjadane są sporadycznie. Najczęściej zbyt wysoka masa ciała wynika nie z ilości spożywanych pokarmów, ale ich jakości. Prawidłowo przygotowana dieta odchudzająca powinna być bogata w zdrowe produkty i tak różnorodna, że nie jest się na niej głodnym. Zmiana produktów na korzystne dla zdrowia ograniczy łaknienie cukrów, a co za tym idzie ciągu do słodkiego i zajadania zbyt niskiej podaży kalorycznej, w tym wahania insuliny we krwi. Do tego codzienne wykonywanie aktywności fizycznej, gwarantuje utratę niechcianych kilogramów.

Jak powinien wyglądać talerz zdrowego żywienia?

Model talerza to sposób na pokazanie, w jakich proporcjach należy jeść różnorodne produkty, aby uzyskać odpowiednią równowagę w diecie. Połowę talerza powinny zajmować warzywa i owoce, gdyż jedzenie dużych ilości warzyw i owoców obniża ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe, choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca), ale także wiele innych przewlekłych chorób m.in. cukrzycę, miażdżycę i otyłość. Optymalna ilość to ok. 400 g warzyw i owoców dziennie, jednakże im więcej tym lepiej, natomiast trzeba pamiętać, by jeść więcej warzyw niż owoców. Bogate w witaminy, składniki mineralne i błonnik owoce i warzywa, sycą i zapełniają żołądek.

1/4 Twojego talerza powinna składać się z produktów, które dostarczają organizmowi węglowodanów złożonych (np. pełnoziarnisty makaron, kasze). Pozostałą ilość, tj. ¼, powinny stanowić produkty będące źródłem białka. Produkty pełnoziarniste są bardziej cenne dla zdrowia, gdyż zawierają m.in. błonnik, żelazo, magnez, kwas foliowy, przeciwutleniacze. Zbilansowana dieta w produkty zbożowe pełnoziarniste może wpłynąć pozytywnie na zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, raka jelita grubego. Pomaga również utrzymać prawidłową masę ciała. 

Codziennie dla zdrowia powinno się spożyć minimum 3 porcje (90 g) produktów zbożowych pełnoziarnistych takich jak kasze np. gryczana, pieczywo razowe czy razowy makaron. Dobrym sposobem jest jedzenie płatków owsianych na śniadanie, na przykład jako muesli (bez cukru) lub w owsiance. Ryzyko przedwczesnego zgonu zarówno z powodu nowotworów, jak i chorób układu sercowo-naczyniowego, rośnie wraz z ilością mięsa w diecie. Należy ograniczyć mięso czerwone i przetwory mięsne do 500 g w tygodniu na rzecz mięsa drobiowego, ryb, nasion roślin strączkowych i jaj. Ograniczenie ilości wędlin w diecie pozwoli zmniejszyć ryzyko chorób, w tym nowotworów układu pokarmowego. 

Przetwory mięsne bardzo często zawierają duże ilości soli i niezdrowego tłuszczu. Tłuste ryby morskie są źródłem dobrych kwasów-nienasyconych omega-3, które chronią przed miażdżycą, czyli przed zawałem serca i udarem mózgu. Ogólne zalecenia dotyczące zdrowia mówią o spożyciu ryb dwa razy w tygodniu (np. łosoś, śledź, morszczuk, makrela, sardynka, dorsz) ale również w ilości max 300g. Bardzo ważnym dopełnieniem diety powinna być również odpowiednia ilość tłuszczów pochodzenia roślinnego (sprawdzona oliwa z oliwek, olej rzepakowy, oraz orzechy, nasiona czy pestki).

Zamiana niezdrowego tłuszczu pochodzenia zwierzęcego zdrowszym tłuszczem roślinnym minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia do minimum.

Zatem należy wybierać:

  • nieprzetworzone produkty pełnoziarniste zamiast przetworzonych,
  • ryby, drób, jaja, nasiona roślin strączkowych i orzechy zamiast czerwonego mięsa i przetworów mięsnych
  • wodę z miętą/cytryną/imbirem zależnym od termiki zamiast słodkich napojów
  • tłuszcze roślinne zamiast tłuszczów zwierzęcych (oleje np. rzepakowy, oliwa z oliwek)
  • gotowane, w tym na parze, duszone lub pieczone, w zamian za smażone, grilowane

Należy także unikać:

  • soli białej w dużych ilościach
  • mięsa czerwonego i przetworów mięsnych (m.in. kiełbas, wędlin, boczku)
  • cukru i słodzonych napojów
  • produktów przetworzonych (takich jak: fast food, słone przekąski, herbatniki, batony, wafelki) z dużą zawartością soli, cukrów i tłuszczów.

Miłego dnia

Życzy Paulina

Zapraszam na zabiegi stacjonarne w Bielsku-Białej, a także do współpracy online.

Wykonuję:

?zabiegi Refleksologii (stacjonarnie)
?zabiegi Reiki (stacjonarnie, a także na odległość)
?rozpisuję diety (online)
?pracuję z podświadomością – czakry, emocje – odkryj swoje duchowe alter ego (online, a także stacjonarnie)
?stawiam bańki ogniowe

———————————-

Aby zapisać się na terapie wystarczy kliknąć na „zarezerwuj” na stronie www.feetbodymind.pl –
w zakładkach, na końcu strony lub poprzez aplikację boksy – wystarczy wejść w poniższy link➡️

https://booksy.com/pl-pl/110209_feet-body-mind-refleksologia-dieta-reiki_medycyna-naturalna_12680_bielsko-biala

wybrać dowolny pasujący termin, zalogować się – gotowe ?